kidumim.com | kidumim.co.il
ניהול מוניטין רשתי ( ORM- Online reputation management )

הזיכרון הארוך של מנועי החיפוש

תדמית ומוניטין הנם חזות הכל. הבסיס לכל אינטראקציה בין אישית ועסקית . אמיתות התדמית או המוניטין המלווים אדם איננה מקהה כהוא זה מעוצמתה לחיוב ולשלילה.

בעולם החוץ אינטרנטי אנו טורחים לטפח ולצחצח את תדמיתנו ע"י הקפדה על צורת לבוש , מראה , הסתובבות במקומות הנכונים לתדמית שיצרנו וחברויות התואמות את קווי המתאר של אישיותנו החיצונית או זאת שאנו שואפים להדמות לה.

רוב האנשים מודעים להשלכות הישירות של מעשיהם על תדמיתם בעיני הסובבים אותם ולכן מפעילים מעין בקרת ניהול מוניטין שוטפת על התנהלותם ( יש כמובן גם כאלו שלא...)

כשאנו נכנסים ונחשפים לתווך האינטרנטי רמות ההגנה והשליטה העצמית יורדות בו בעת שמכפלות הסכנה הפוטנציאלית גודלות בקצב מסחרר במיוחד באתרי הקהילות ובאפליקציות החברתיות.

לדייסה המהבילה הזו נכנס מרכיב משמעותי ושמו פקטור רמת הפגיעות . ככל שאתה ידוע
לסביבה , ככל שהמותג שלך חשוף יותר ונפוץ, רמת הפגיעות שלך גודלת ביחס ישר.

תהליך הפגיעה יכול להיות מותנע כתוצאה מפעילות של מתחרה עסקי , לקוח מתוסכל , או אדם אומלל שמנסה להשיג את 15 דקות התהילה שלו ובדרך לרמוס פעילות עסקית או מותג שנבנה בעמל רב לאורך שנים.

עוצמת התפשטות גלי ההרס עלולה להיות חזקה ביותר ומשולה לזריקת אבן לתוך אגם חלק

   

כיום אין תאגיד או חברה עסקית מודרנית אשר אינם חווים "על בשרם" ברמה היום יומית את ההשלכות הנובעות מחשיפת הפעילות והמהלכים העסקיים השוטפים שלהם ברשת.

אפשר לחלק את המומנטים וההשפעות של הרשת על חברות עסקיות ותאגידים לשלושה כוחות עיקריים :

מינוף חיובי ( + )

רשת האינטרנט כתווך שיווקי ותדמיתי ,מהווה כלי רב עוצמה בארסנל התאגידי והעסקי המודרני . שימוש מושכל ומדיד ברשת מאפשר חשיפה איכותית  בפני קהלי מטרה מוגדרים תוך כדי קישור תודעתי "ולקיחת בעלות" על מושגי מפתח הרלוונטים לפעילות העסקית של התאגיד / חברה .

מינוף שלילי ( - )

הרשת כמארג כאוטי עלולה לייצר בשעת משבר עסקי גלי הדף עבור חברות ותאגידים אשר אינם יודעים ומסוגלים להתמודד בבליץ התקשורתי והתדמיתי שניחת עליהם בהפתעה,  ועלול אף לפגוע אנושות בתדמית התאגידית החיובית שנבנתה בעמל רב לאורך שנים.

חשיפת יתר ( - )

פרסום יתר במיוחד כשהוא נעשה בשילוב עם אכסניות פרסום מפוקפקות עלול לגרום לזילות מותגית ולנזקים מצטברים לליבה התדמיתית של הארגון.

בהגדרה חברות ויחידים צריכים לשמור על כללי הזהב הבאים על מנת לתחזק בצורה נאותה את המוניטין הרשתי שלהם ולאפשר בשעת משבר שיקום תדמיתי מהיר ויעיל.

  1. היו קשובים לגולשים ובמיוחד לשיחות המותג בכיכרות העיר הראשיות

  2. דאגו להזין את הרשת במופעים חיוביים כדוגמת מאמרים וציטוטים המחזקים את הרושם והמוניטין הרצוי לכם.

  3. המנעו מחשיפת יתר ויצירת זילות מותגית גורפת

  4. המנעו מחשיפה מיותרת של מהלכים עסקיים בפורומים ובנקודות מפגש רישתיות

  5. שקיפות הינה מילה אלטרואיסטית אני הייתי ממליץ על שקיפות מבוקרת.

  6. וכלל הזהב האחרון ואולי החשוב מכל  : "כלל גן החיות"  התיחסו בכבוד לגולש
    אל תזהמו את סביבת מחייתו, אל תציקו לו ואל תאכילו אותו בזבל :-)

ניטרול השפעות שליליות - הסרה והדחקת מופעים שליליים מגוגל

חברה או אדם קמים יום אחד בבוקר ומגגלים את שמם / שם המותג במנוע החיפוש גוגל.
לוקח להם מספר שניות להתאושש ולהבין שאחת או יותר מהתוצאות הראשונות  בעמוד הראשון הינה כתבה / מאמר / דעה / מניפיסט המכפישים את שמם או מגלים צד אפל אמיתי או שקרי בעברם הצח כשלג.

אם מדובר באתר נידח או בעל בלוג מתוסכל אתם יכולים להפעיל עליו לחץ משפטי לגיטימי ולנסות להסיר את האזכור הבעייתי , לא שזה יעזור לכם , כי גם אם הצלחתם לשכנע את אותו אומלל להסיר את המאמר , גוגל זוכר גם דפים מחוקים לתקופת זמן ממושכת וכותרת המאמר וחלק מתוכנו ימשיכו להופיע כמופע רפאים בתוצאות החיפוש.

נקצין ונאמר שהמאמר מופיע באחד מאתרי החדשות / הפורטלים הגדולים , וזה לא חייב להיות אפילו מאמר אלא תגובה ארסית של גולש על מאמר בעניינכם. כאן היכולת המשפטית שלכם מוגבלת והיו לא מעט תקדימים בנושא ( שלא הטיבו עם הנפגעים )

המוצא היחיד שנשאר ( חוץ מלהפציץ את חוות השרתים שבה שרתי האתר מאוחסנים - ואגב גם זה לא יעזור , כי מאז ה- 9/11 מערכות גיבוי מבוזרות עובדות בצורה יעילה כנגד פשעים מעין אלו)
הינו לייצר אלגטימציה של הדף הסורר בעיני מנוע החיפוש או בשם המפורש
negative seo

המושג negative seo שגוגל נמנעת במכוון להכיר בו באופן רשמי הינה מנפולציה הפוכה המופעלת על אלגוריתם מנוע החיפוש על מנת להוריד רלוונטיות של דף / אתר מסויים ובכך להסיר / לדחוק אותו מתוצאות מנוע החיפוש ( SERP )

העל מנת לממש מערך יעיל של  negative seo יש להפעיל שורה ארוכה של פרוצדורות מורכבות שבסופן אמורה התוצאה הסוררת להדחק לעמודים הפנימיים של ה- SERP או להסיר אותה לחלוטין !

ראוי לציין שזהו אינו מדע מדוייק ומבוסס רובו ככולו על הנדסה הפוכה והבנה של הסיבה מתוך התוצאה , תוך התמודדות עם שינויים תכופים של האלגוריתם , אותה נוסחה סודית של הגוגל שאנו מנסים להבין תוך כדי חקירה מתמשכת של התחום.

התוצאות בהחלט לא מובטחות אבל במקביל נרשמו הצלחות לא מעטות בטיפול בחברות , פוליטיקאים  ובעלי מקצועות חופשיים שהשתחררו מהגיבנת שליוותה אותם לאורך תקופה ארוכה ברשת.

לסיכום : ברמה המעשית קיימת אפשרות  להעלות רלוונטיות וחשיפה של כתבות / אתרי  תדמית חיוביים בתוצאות החיפוש , ובכיוון ההפוך ניטרול והורדת הרלוונטיות של כתבות ואיזכורים שליליים  בתוצאות החיפוש.

ובכך לייצר ערך מוסף משמעותי ביכולת לניהול אוטונומי יעיל של תדמית ומוניטין  ברשת האינטרנט ע"י  העצמת הרלוונטיות וחשיפה מוגברת ומבוקרת של המותג , או לחילופין טשטוש והעלמת איזכורים פוגעניים ואו שליליים על המותג ברשת.


בכל עת ולכל שאלה אתם מוזמנים ליצור עימי קשר באמצעי הקשר הבאים :

טלפון משרד : 09.7464632
טלפון נייד : 052.6261144
מייל : yossi@kidumim.com

             \\\ ///
          ( @ @ )         
....o00o.(_).o00o...